Artykuły

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Już za niecałe 3 tygodnie (15.06.23 r.) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda najprawdopodobniej najważniejszą decyzję, na którą czekają kredytobiorcy posiadający kredyty we franku szwajcarskim. Wyrok ten może okazać się także kluczowy dla złotówkowiczów, którzy obecnie zastanawiają się nad skierowaniem sprawy do Sądu.

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – czym jest?

15 czerwca 2023 roku TSUE ma wydać wyrok, w którym wypowie się o zasadności roszczeń banków o tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Obecnie wielu klientów frankowych – po wygranych sprawach przeciwko bankom, otrzymuje pozwy do zapłaty z tytułu korzystania z kapitału tj. korzystania z kredytu udzielonego im przez bank. Najczęściej do wyliczenia tego typu roszczeń Banki stosują stawkę WIBOR oraz marżę. Fala takich pozwów zaczyna spływać do Sądu. Zdaniem prawników tego rodzaju pozwy maja odstraszyć konsumentów od dochodzenia należnych im praw tak w przypadku spraw frankowych, jak i w przypadku kwestionowania kredytów opartych na stawce WIBOR.

Opina Rzecznika Generalnego TSUE o wynagrodzeniu za korzystaniu z kapitału

W lutym 2023 roku Rzecznik Generalny TSUE wydał opinię, w której wskazał,  że roszczenia Banków o zwrot wynagrodzenia za korzystanie z kapitału są bezpodstawne.  Zdaniem rzecznika, dochodzenie tych należności od konsumenta w przypadku stwierdzenia przez sąd krajowy nieważności umowy kredytowej, byłoby złamaniem jego (konsumenta) praw i osłabieniem ochrony, którą gwarantuje mu Dyrektywa 93/13 (chroniąca konsumentów w Unii Europejskiej przed nieuczciwymi praktykami w umowach dot. zakupu towarów i usług).

Wyrok TSUE a sprawy o unieważnienie wskaźnika WIBOR

Opinia ta dała nadzieję, że również TSUE wypowie się w podobnym tonie. Gdyby tak się stało, oznaczałoby to, że Banki nie będą mogły dochodzić od byłych kredytobiorców, żadnych roszczeń w przypadku unieważnienia umowy kredytu konsumenckiego.

Taki wyrok, mógłby mieć też zastosowanie w sprawach, w których kwestionowany jest wskaźnik WIBOR, a co za tym idzie, dochodzenie roszczeń od Banku nie rodziłoby ryzyka konieczności zapłaty za korzystanie z kapitału Banku.

O wyroku TSUE przeczytają Państwo na naszym blogu już w czerwcu. Zapraszamy!

Adwokat Anna Rzeszutko

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Ukończyła aplikację sędziowską. Wpisana na listę adwokatów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach.  Stały mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Katowicach, Gliwicach oraz w Sosnowcu.