Artykuły

WIRON a WIBOR

WIRON a WIBOR

Jak już wspominaliśmy we wcześniejszych artykułach na naszym blogu, zgodnie z planami rządu, do 2025 r. WIBOR ma zastąpić inny wskaźnik – WIRON.

Chcielibyśmy Państwu po krótce wskazać różnice między tymi wskaźnikami, jak i to czy WIRON będzie lepszym rozwiązaniem dla kredytobiorców.

Różnice pomiędzy wskaźnikami WIRON i WIBOR

WIBOR to wskaźnik referencyjny – ustalany jest na podstawie średniej „stopy” po jakiej największe komercyjne Banki w Polsce „pożyczają” sobie pieniądze.

WIRON to wskaźnik transakcyjny – jego wartość ustalana jest na podstawie transakcji depozytowych, jakie są zawierane przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami[1].

Podstawowa różnica pomiędzy tymi wskaźnikami jest taka, że nowy wskaźnik, który ma zastąpić WIBOR opiera się wyłącznie na rzeczywistych transakcjach między rynkowych. WIBOR z kolei opiera się głównie na deklaracjach banków.

Jak WIRON i WIBOR wpływają na zmiany stóp procentowych?

Kolejną różnicą między WIBOREM a WIRONEM jest ich oddziaływanie na zmianę stóp procentowych. Kiedy dochodziło pod koniec 2021 roku do pierwszych podwyżek stóp procentowych, WIBOR gwałtownie piął się w górę, podczas gdy WIRON wolniej reagował na te zmiany. W przypadku obniżki stóp procentowych, która miała miejsce we wrześniu 2023 roku – WIBOR bardzo szybko odnotował spadek, z kolei WIRON nie zareagował tak gwałtownie na tą zmianę. Innymi słowy – WIRON jest stabilniejszym wskaźnikiem co jest dobrym prognostykiem w chwilach podnoszenia stóp procentowych, przy ich obniżaniu na znaczącą zmianę w wysokości raty będzie trzeba poczekać.

Powyższe oznacza, że w przypadku zmiany wskaźnika referencyjnego na WIRON zmiana stóp procentowych, nie będzie tak szybko odczuwalna, jak ma to miejsce przy WIBORZE. Obecnie WIRON 1m wynosi 6,05 % podczas gdy WIBOR 3m – 5,89 % a 6m – 5,73. Nowa stawka będzie powodowała zmianę raty kredytu co miesiąc (jej przeliczanie) – a nie tak, jak ma to miejsce w przypadku WIBORU co 3 lub 6 miesięcy.

Zgodnie z deklaracjami – nowy wskaźnik ma pomóc kredytobiorcom. Jak widać na przykładzie powyżej, obecnie jest on na wyższym poziomie niż kwestionowany WIBOR.

Obecnie jest najlepszy czas na kwestionowanie umów kredytowych opartych na wskaźniku WIBOR. Zapraszamy Państwa do kontaktu!

[1] Za: https://gpwbenchmark.pl/opisy_indeksow

Adwokat Anna Rzeszutko

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Ukończyła aplikację sędziowską. Wpisana na listę adwokatów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach.  Stały mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Katowicach, Gliwicach oraz w Sosnowcu.